CMF65140R00CHEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
140 Ohms ±0.25% 1.5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF65140R00CHEK
DigiKey Part Number
CMF65140R00CHEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF65140R00CHEK
Description
RES 140 OHM 1.5W 0.25% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF65140R00CHEK Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)