CMF6082K500FHR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 467
82.5 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6082K500FHR6
DigiKey Part Number
CMF6082K500FHR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6082K500FHR6
Description
RES 82.5K OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF6082K500FHR6 Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)