CMF602K2000GKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
2.2 kOhms ±2% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF602K2000GKRE
DigiKey Part Number
CMF602K2000GKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF602K2000GKRE
Description
RES 2.2K OHM 1W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF602K2000GKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)