CMF55R50000FLBF
DigiKey Part Number
CMF55R50000FLBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55R50000FLBF
Description
RES 0.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
500 mOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF55R50000FLBF Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)