CMF559K0900FHRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 969
In Stock: 76
9.09 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF559K0900FHRE
DigiKey Part Number
CMF559K0900FHRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF559K0900FHRE
Description
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF559K0900FHRE Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)