CMF558K0600DHEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
8.06 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF558K0600DHEK
DigiKey Part Number
CMF558K0600DHEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF558K0600DHEK
Description
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF558K0600DHEK Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)