CMF5582R500BEEB
DigiKey Part Number
CMF5582R500BEEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5582R500BEEB
Description
RES 82.5 OHM 1/2W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.5 Ohms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF5582R500BEEB Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Active
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)