CMF557R5000FKR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
7.5 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF557R5000FKR6
DigiKey Part Number
CMF557R5000FKR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF557R5000FKR6
Description
RES 7.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF557R5000FKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)