CMF555K1000FHEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
5.1 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF555K1000FHEA
DigiKey Part Number
CMF555K1000FHEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF555K1000FHEA
Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF555K1000FHEA Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)