CMF5544R200DHEK
DigiKey Part Number
CMF5544R200DHEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5544R200DHEK
Description
RES 44.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
44.2 Ohms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMF5544R200DHEK Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)