CMF553M0100GLRE is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
3.01 MOhms ±2% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF553M0100GLRE
DigiKey Part Number
CMF553M0100GLRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF553M0100GLRE
Description
RES 3.01M OHM 1/2W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF553M0100GLRE Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)