CMF553K3000FERE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
3.3 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF553K3000FERE
DigiKey Part Number
CMF553K3000FERE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF553K3000FERE
Description
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF553K3000FERE Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)