CMF55300R00FLR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 292
In Stock: 0
300 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55300R00FLR6
DigiKey Part Number
CMF55300R00FLR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55300R00FLR6
Description
RES 300 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55300R00FLR6 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)