CMF552M2600FER6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
2.26 MOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552M2600FER6
DigiKey Part Number
CMF552M2600FER6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552M2600FER6
Description
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF552M2600FER6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)