CMF552K5500DHEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
2.55 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552K5500DHEB
DigiKey Part Number
CMF552K5500DHEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552K5500DHEB
Description
RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF552K5500DHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)