CMF552K0500FHRE is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
2.05 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552K0500FHRE
DigiKey Part Number
CMF552K0500FHRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552K0500FHRE
Description
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF552K0500FHRE Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)