CMF55187K00CHBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
187 kOhms ±0.25% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55187K00CHBF
DigiKey Part Number
CMF55187K00CHBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55187K00CHBF
Description
RES 187K OHM 1/2W .25% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55187K00CHBF Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)