CMF5511K500DHRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
11.5 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF5511K500DHRE
DigiKey Part Number
CMF5511K500DHRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5511K500DHRE
Description
RES 11.5K OHM 1/2W .5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF5511K500DHRE Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)