CMF508K0600FEEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
8.06 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF508K0600FEEK
DigiKey Part Number
CMF508K0600FEEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF508K0600FEEK
Description
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF508K0600FEEK Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)