CMF5053K600FHEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
53.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF5053K600FHEB
DigiKey Part Number
CMF53.6KQFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5053K600FHEB
Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF5053K600FHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)