CMF501K7400FHEB
DigiKey Part Number
CMF1.74KQFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CMF1.74KQFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF501K7400FHEB
Description
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.74 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF501K7400FHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)