CMF50182K00FKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
182 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF50182K00FKRE
DigiKey Part Number
CMF50182K00FKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF50182K00FKRE
Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF50182K00FKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)