CMF075K6000JKBF
DigiKey Part Number
CMF075K6000JKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF075K6000JKBF
Description
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMF075K6000JKBF Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)