CMF072M2000JKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
2.2 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF072M2000JKEK
DigiKey Part Number
CMF072M2000JKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF072M2000JKEK
Description
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF072M2000JKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)