ALSR0520R00JE12
DigiKey Part Number
ALSR5J-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR0520R00JE12
Description
RES 20 OHM 5W 5% AXIAL
Detailed Description
20 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
ALSR0520R00JE12 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)