ALSR0518R00FE12
DigiKey Part Number
ALSR5F-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR0518R00FE12
Description
RES 18 OHM 5W 1% AXIAL
Detailed Description
18 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
ALSR0518R00FE12 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)