ALSR03390R0JE12
DigiKey Part Number
ALSR3J-390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR03390R0JE12
Description
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL
Detailed Description
390 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
ALSR03390R0JE12 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)