ALSR012K700FE12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 100
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 90
Datasheet
In Stock: 647
In Stock: 0
2.7 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
ALSR012K700FE12
DigiKey Part Number
ALSR1F-2.7K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR012K700FE12
Description
RES 2.7K OHM 1W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALSR012K700FE12 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)