ACASA1001S1003P1AT
DigiKey Part Number
541-ACASA1001S1003P1ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-ACASA1001S1003P1ATCT-ND - Cut Tape (CT)
541-ACASA1001S1003P1ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACASA1001S1003P1AT
Description
ACAS 0612 1K0 S 100K AT P1
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k, 100k Ohm ±0.1% 125mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACASA1001S1003P1AT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power Per Element
125mW
Manufacturer
Vishay Dale
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Isolated
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
1k, 100k
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±0.1%
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Number of Resistors
4
Supplier Device Package
1206
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Resistor-Ratio-Drift
±15ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)