PHP01206E2000BST5
DigiKey Part Number
PHP200ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PHP200ACT-ND - Cut Tape (CT)
PHP200ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP01206E2000BST5
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±0.1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHP01206E2000BST5 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)