VDRUS14X385BSE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
620 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
VDRUS14X385BSE
DigiKey Part Number
BC5478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRUS14X385BSE
Description
VARISTOR 620V 8KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Manufacturer
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V