MAL202137331E3
DigiKey Part Number
4052PHCT-ND - Cut Tape (CT)
4052PHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL202137331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 530mOhm 2500 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL202137331E3 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
559 mA @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
210 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
530mOhm