BFC238352113 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.011 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238352113
DigiKey Part Number
222238352113-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238352113
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238352113 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)