BFC238351104 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 495
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238351104
DigiKey Part Number
BFC238351104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238351104
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)