BFC238334823 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.082 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238334823
DigiKey Part Number
BFC238334823-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238334823
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)