BFC233620105
DigiKey Part Number
BFC233620105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233620105
Description
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V