BFC233620103
DigiKey Part Number
BFC233620103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233620103
Description
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233620103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V