RP1010AX-50R0FN-91TR
DigiKey Part Number
4353-RP1010AX-50R0FN-91TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP1010AX-50R0FN-91TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP1010AX-50R0FN-91TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1010AX-50R0FN-91TR
Description
RES 50 OHM 1% 1W 1010
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1010 (2525 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1010 (2525 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)