PCF0805R-3K65BT1
DigiKey Part Number
985-1313-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0805R-3K65BT1
Description
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.65 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCF0805R-3K65BT1 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)