PUP96N3-12
DigiKey Part Number
3989-PUP96N3-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUP96N3-12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 96W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 96 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.4mm x 75.7mm x 25.4mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, GS, TUV
Current - Output (Max)
8A