PEAMW12NA-10-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAMW12NA-10-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW12NA-10-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.12" L x 1.61" W x 0.94" H (53.8mm x 40.9mm x 23.9mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
Power (Watts)
12 W