PAA30B-12C
DigiKey Part Number
3989-PAA30B-12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAA30B-12C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.12" L x 1.14" W x 3.78" H (53.8mm x 29.0mm x 96.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
2.5 A