89PR200LF
DigiKey Part Number
987-1560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89PR200LF
Description
TRIMMER 200OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
89PR200LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
200 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.750" x 0.190" Face (19.05mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%