78PR20KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 380
20 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
78PR20KLF
DigiKey Part Number
987-1538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78PR20KLF
Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
78PR20KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%