P002-001-10A
DigiKey Part Number
TL850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P002-001-10A
Description
CORD 18AWG IEC320-C14 - NEMA5 1'
Customer Reference
Detailed Description
1.00' (304.8mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To NEMA 5-15R SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Wire Gauge
18 AWG
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Obsolete
Length
1.00' (304.8mm)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
NEMA 5-15R
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C