WSU150-0800
DigiKey Part Number
237-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU150-0800
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W
Detailed Description
15V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WSU150-0800 Models
Category
Power (Watts)
12 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
15V
Size / Dimension
2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 43.0mm x 30.0mm)
Current - Output (Max)
800mA