VPT48-5200
DigiKey Part Number
237-1355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-5200
Description
PWR XFMR TOROIDAL 250VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 250VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 10.4A, Series 5.2A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-5200 Models
Power - Max
250VA
Size / Dimension
112.00mm Dia x 54.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
58.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 10.4A, Series 5.2A