VPT48-20830
DigiKey Part Number
237-1361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-20830
Description
PWR XFMR TOROIDAL 1000VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 1000VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 41.66A, Series 20.83A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-20830 Models
Power - Max
1000VA
Size / Dimension
175.00mm Dia x 68.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
76.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 41.66A, Series 20.83A