VPT36-4440
DigiKey Part Number
237-1348-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT36-4440
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 8.88A, Series 4.44A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT36-4440 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 8.88A, Series 4.44A