VPT30-3330
DigiKey Part Number
237-1340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT30-3330
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 15V, Series 30V Secondary Parallel 6.66A, Series 3.33A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT30-3330 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
87.00mm Dia x 47.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
51.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)
Parallel 6.66A, Series 3.33A